Stopy biegacza – jak o nie dbać?

0
4960
Stopy biegacza - jak o nie dbać?

Bieganie to jeden z popularniejszych w ostatnich latach sportów. Łatwość uprawiania go właściwie w każdym miejscu, w jakim się znajdujemy i szybkie efekty korzystne dla zdrowia powodują, że coraz więcej osób decyduje się na właśnie taką regularną aktywność fizyczną. Niestety, poza korzyściami, bieganie może powodować bolesne odciski i problemy ze stopami, które w momencie biegania są narażone na największy ucisk. Jak dbać o stopy biegacza i co robić, kiedy zdarzają się sytuacje kryzysowe – oto kilka praktycznych porad.

Stopy biegacza pod specjalnym nadzorem

Przenoszące na sobie cały nasz ciężar stopy w trakcie treningu, zwłaszcza na długie dystanse, są narażone na otarcia, pojawianie się odcisków, pęcherzy czy pękające paznokcie. Planując więc intensywne treningi, warto nie tylko wyposażyć się w dobre buty, ale też wiedzieć, jak biegacz powinien dbać o stopy. W przypadku osób trenujących intensywnie, regularne wykonywanie pedicure, nie rzadziej niż co cztery tygodnie, a nawet co dwa tygodnie, jest obowiązkiem pozwalającym zadbać o skórę na stopach i nie dopuścić do poważniejszych problemów. Dzięki usunięciu zgrubiałej warstwy naskórka i obcięciu paznokci na krótko, zapobiegniemy występowaniu odcisków, modzeli lub nagniotków, które często występują na skutek ucisku na poszczególne części pięty, stopy czy palców u nóg. Ważne jest także regularne nawilżanie skóry na stopach. Można zafundować im co jakiś czas specjalny zabieg SPA, polegający na nałożeniu intensywnie nawilżającej maski na skórę stóp, a we własnym zakresie – warto stosować codziennie krem nawilżający i zmiękczający, zawierający mocznik. To właśnie ten składnik pozwoli zachować miękką i odpowiednio odżywioną skórę na stopach.

Jak radzić sobie z pęcherzami na stopach?

Jeżeli już pojawią się jednak pęcherze na stopach, zapewnijmy sobie możliwość ich szybkiego usunięcia. Niezbędnym środkiem będą w tym przypadku plastry na pęcherze Compeed, dostępne w aptekach bez recepty. Wykorzystują one nowoczesną technologię, nakładając na stopę opatrunek hydrokoloidowy, specjalny żel, który działa natychmiast jak druga skóra. Jego dodatkowym atutem jest utrzymywanie miejsca, gdzie wystąpiły pęcherze, odciski lub modzele w wilgotnym środowisku, przyspieszającym gojenie i zapobiegającym zakażeniom. Naklejone na pęcherze plastry Compeed przynoszą ponadto natychmiastową ulgę w bólu, tworząc swoistą poduszeczkę wokół odcisku, dzięki czemu noszenie butów nie staje się dla biegacza udręką. Żel hydrokoloidowy w połączeniu z kwasem salicylowym w plastrach Compeed odpowiednio nawilży i zmiękczy odcisk, co umożliwi jego szybsze usunięcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here