Poznaj technikę jazdy gokartem

0
2213
Poznaj technikę jazdy gokartem

Karting, czyli dyscyplina ściśle związana z jazdą gokartami, rządzi się swoimi własnymi prawami. O czym warto wiedzieć, zanim po raz pierwszy wybierzemy się na gokarty? Co powinno interesować amatora, który chce cieszyć się szybką jazdą? Parę słów o tym w poniższym tekście.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas jazdy gokartem

Gokart rozpędza się do prędkości około 40-50 km/h, więc zanim skupimy się na technice, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Służy do tego kask, płaskie obuwie oraz swobodne, niekrępujące ruchów, ubranie.

Odpowiednia postawa ciała za kierownicą – klucz do bezpieczeństwa w czasie jazdy

Jedną z podstawowych zasad, o której warto pamiętać, znajdując się za kierownicą gokarta, jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Wpływa ona nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale również na efektywność jazdy. Drugą, równie ważną, zasadą jest wyczucie pojazdu. Dotyczy ono nie tylko dopasowania prędkości pojazdu do rodzaju nawierzchni i warunków pogodowych, ale również do typu zakrętów i usytuowania konkurencyjnych gokartów. Istnieje wiele technik, które wspomagają efektywną jazdę i naukę pokonywania kolejnych zakrętów. Chętnie przedstawi je nam dobry instruktor, choć warto pamiętać, że nic nie zastąpi praktyki i samodzielnie zdobywanego na torze doświadczenia.

Jak pokonywać zakręty na torze kartingowym?

Tak przygotowani, możemy zająć się techniką jazdy gokartem. Wśród ważnych pytań pojawia się to, jak radzić sobie z poślizgami w czasie jazdy. Czy lepiej szybciej wchodzić w zakręt, czy może lepiej zwolnić i wyeliminować ryzyko poślizgu? Eksperci radzą, aby wybrać drugie rozwiązanie. Podczas wchodzenia w zakręt lepiej unikać również hamowania. Wtedy istnieje duża szansa, że czas dotarcia na metę będzie lepszy.

Podczas prowadzenia pojazdu szczególnie ważne jest wyczucie jego przyczepności. Dobre wchodzenie w zakręty polega na maksymalnym skróceniu toru jazdy gokarta przy utrzymaniu odpowiedniej prędkości. Sekret sukcesu tkwi również w rozpędzie, który towarzyszy wchodzeniu na prostą. Wielu praktycznych technik, które znajdują zastosowanie za kierownicą gokarta, można nauczyć się od doświadczonych instruktorów tej dyscypliny.

Wśród najważniejszych etapów pokonywania zakrętów należy wymienić:

  • ¾ wejście w zakręt – istotny jest moment, w którym kierowca zaczyna skręcać kierownicą; powinien to zrobić, gdy znajduje się po zewnętrznej bandzie;
  • ¾ linię pokonywania zakrętu – kierowca na tym etapie usiłuje maksymalnie skrócić tor jazdy; musi do tego celu osiągnąć odpowiednią prędkość oraz wykorzystać rozpęd.

Słów parę o rywalizacji na torze kartingowy

Rywalizacja na torze dostarcza nie tylko dużej dawki pozytywnych emocji, ale motywuje do starań w poprawieniu techniki jazdy i osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Choć rywalizacja i wyścig z innymi zawodnikami jest trudnym pod względem technicznym – szczególnie dla osób początkujących – elementem, dostarcza wiele satysfakcji. Zasad skutecznej rywalizacji można nauczyć się w toku zdobywania doświadczenia i w trakcie konsultacji z instruktorami jazdy. Część kursów jest poświęconych nie tylko technikom wyprzedzania czy blokowania rywali, ale także bezpieczeństwu na torze.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here