Polskie biografie i autobiografie – które warte lektury?

0
1756
Polskie biografie i autobiografie – które warte lektury?

Dziennikarz, aktorka, muzyk, pisarz itd. – obecnie panuje moda na biografie oraz autobiografie. W księgarniach można znaleźć wiele historii znanych ludzi, ale nie wszystkie one są warte zainteresowania. Polecamy trzy, które uznaliśmy za godne lektury.

Biografie nie tylko świetnie się czyta, bo dostarczają nam informacji o osobie, którą cenimy, ale często przemycają także rozmaite ciekawostki o świecie, zmianach w kraju, ówczesnej sytuacji, relacjach międzyludzkich itp. Poniżej polecamy trzy – autobiografię Tomasza Lisa, Macieja Stuhra oraz biografię Danuty Szaflarskiej. Każda inna – wszystkie warte zainteresowania.

Tomasz Lis – „Historia prywatna”

Tomasz List jest cenionym dziennikarzem telewizyjnym i prasowym, a także publicystą radiowym, który od wielu lat publikuje w prasie czy Internecie – obecnym w mediach od ponad 30 lat. Do 2012 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”, a od 2012 portalu „NaTemat.pl”. Lis jest też autorem wielu książek, w tym jednej autobiografii – „Nie tylko fakty”wydał w 2004 roku, tuż po rozstaniu z TVN.

Jeszcze nigdy nie wydał jednak tak prywatnych wspomnień jak „Historia prywatna” opublikowana przez Wydawnictwo W.A.B. należące do Grupy Wydawniczej Foksal. Te z kolei szkicuje w „Historii prywatnej” na plastycznym tle, jakie stanowi historia Polski po 1989 roku. Możemy dowiedzieć się, jak rozwijała się jego kariera, pukamy wraz z nim do gabinetów różnych polityków, a także poznajemy jego zdanie na ważne sprawy dotyczące świata oraz Polski. Dzięki tej autobiografii możemy też zajrzeć od kuchni do świata polityki i mediów, które nie są dostępne dla zwykłego człowieka.

Gabriela Michalik – „Danuta Szaflarska. Jej czas”

Również dla wielowymiarowego obrazu społeczeństwa czy kraju warto sięgać po biografie – a wspaniały przekrój zawarto w książce Gabrieli Michalik, „Danuta Szaflarska. Jej czas”. Ceniona aktorka żyła 102 lata, a zatem opowieść o jej życiu jest niezwykle bogata i fascynująca. To pierwsza na rynku biografia Danuty Szaflarskiej – warto poznać historię jej burzliwej kariery.

Aktorka zagrała m.in. w „Zakazanych piosenkach” (1946 r.), a rola w tym filmie przyniosła jej ogromną sławę. Następnie występowała teatrze, na ekranach kin („Pożegnanie z Marią”, „Inny świat”, „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej) czy też na scenach teatralnych, m.in. Teatru Rozmaitości. Inny obraz każdy aktor kształtuje jednak w kinie czy teatrze, a inny w życiu. W biografii poznamy inną Szaflarską, nie tylko aktorkę, która zagrała 80 ról teatralnych i ponad 100 filmowych.

Maciej Stuhr – „Tata Tadzika”

Ta książka dla odmiany przyciąga lekkością pióra. Nie jest to klasyczna biografia, ale zbiór felietonów, które publikowane były w miesięczniku „Zwierciadło”. Maciej Stuhr dzieli się w nich swoimi doświadczeniami jako tata. Teksty zebrane w książkę są przesiąknięte humorem, autoironią, czasami potrafią naprawdę wzruszyć. Jeśli spodziewacie się zabawnych felietonów o byciu tatą małego chłopca, które Was rozśmieszą podczas śniadania, możecie być zaskoczeni – czy pozytywnie? Przekonajcie się już sami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here