Kupujemy gogle narciarskie. Jakie wybrać, aby w pełni wykorzystać wypad na stok?

0
3397
Kupujemy gogle narciarskie. Jakie wybrać, aby w pełni wykorzystać wypad na stok?

W dobrze dobranych goglach narciarskich dostrzeżesz więcej – gwarantujemy! Podczas jazdy nie oślepią Cię odbijające się od śniegu refleksy, padający śnieg czy wirujące w powietrzu odłamki lodu, a kiedy zejdziesz ze stoku, Twoje oczy nie będą zaczerwienione i podrażnione. Brzmi zachęcająco? Z naszego wpisu dowiesz się, jak wybrać idealne gogle narciarskie, które ochronią Cię przed oślepiającymi promieniami słońca, mrozem, śniegiem i wiatrem.

Po co Ci gogle? Ochrona oczu na stoku

Przepiękna, słoneczna pogoda, delikatny mróz, pełna przejrzystość powietrza i trasy pokryte świeżym puchem – wymarzone warunki na wypad na narty, prawda? W tej idealnej aurze musisz jednak szczególnie zadbać o ochronę swoich oczu. Najgroźniejsze nie są dla nich wystające gałęzie, pryskające spod nart kawałki lodu, śnieg czy wiatr, ale to, co niewidoczne – promienie UV, które w górach stają się wyjątkowo niebezpieczne. Dlaczego? Po pierwsze – ich intensywność zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości. Po drugie – śnieg odbija znaczną część promieniowania (nawet do 80%!). Jeśli szusujesz w słoneczny dzień, kiedy na niebie nie ma chmur, czyli naturalnych filtrów UV, jeszcze mocniej odczujesz szkodliwe działanie promieni słonecznych. Efekty ekspozycji oczu na ostre światło słońca bywają bolesne. Może pojawić się zaczerwienie spojówek, uporczywe pieczenie i łzawienie, ból (nie tylko oczu, ale też głowy), nieostre widzenie, a nawet stan zapalny.

gogle meskie

Wybierz najlepsze!

Gogle są jednym z najważniejszych elementów narciarskiego ekwipunku. Należytą ochronę oczu zapewnią Ci jednak tylko i wyłącznie modele sprawdzonych marek, na przykład Uvex, Head, Atomic czy Salomon. Nie daj się skusić obwoźnym sprzedawcom i nie kupuj gogli na straganach w pobliżu ośrodków narciarskich – produkty no name, bez marki, metek i specyfikacji technicznej często okazują się tylko atrapą sprzętu narciarskiego, która nie gwarantuje żadnej ochrony.

Gogli czy kasku szukaj w stacjonarnych lub internetowych sklepach sportowych – tylko wtedy możesz mieć pewność, że wybrany model spełnia standardy bezpieczeństwa (przede wszystkim europejską normę EN 174) i został dopuszczony do użytku. Podczas poszukiwań zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów: filtr UV, kategorię przepuszczalności światła, polaryzację, powłokę anti-fog i otwory wentylacyjne.  

Filtr UV400 i odpowiednia przepuszczalność światła – żeby widzieć więcej

Choć uwagę kupujących zawsze w pierwszej kolejności przykuwa kształt ramki czy printy na pasku, w goglach narciarskich najważniejsza jest optyka, czyli filtry i powłoki pokrywające szybę. Zawsze wybieraj modele wyposażone w filtr UV400, który zatrzymuje wszystkie typy promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC, zapewniając kompleksową ochronę oczu. Jego obecność potwierdzają adnotacje producenta o spełnieniu europejskich norm: EN 166:2001, PN-EN ISO 12312-1:2014-02 czy ISO 9001:2000.

Równie ważna, co filtr UV, jest kategoria zaciemnienia, która określa, ile procent światła przepuszcza soczewka. Wskazuje na nią oznaczenie VLT S0–S4 oraz kolor szyby:

  • S0 (80–100% przepuszczalności) – szyby przezroczyste lub białe wyłącznie do jazdy w nocy;
  • S1 (43–80% przepuszczalności) – szyby bursztynowe lub złote do jazdy w warunkach ograniczonej widoczności, czyli w pochmurny dzień lub o zmierzchu;
  • S2 (18–43% przepuszczalności) – szyby żółte lub pomarańczowe do jazdy w lekko pochmurny dzień;
  • S3 (8–18% przepuszczalności) – szyby brązowe, szare, czerwone lub niebieskie do jazdy w słoneczny dzień;
  • S4 (3–8% przepuszczalności) – szyby czarne, ciemnoszare lub ciemnobrązowe do jazdy w bardzo słoneczne dni i w wysokich górach.

Na polskich stokach przez większą część sezonu najlepiej sprawdzają się gogle S1, S2 i S3. Jeśli planujesz częste wypady do alpejskich kurortów, gdzie słońce świeci zdecydowanie mocniej, postaw na model o ciemniejszych szybach. Możesz też wybrać rozwiązanie uniwersalne – gogle z fotochromową soczewką, która w zależności od stopnia zachmurzenia rozjaśnia się i przyciemnia, lub gogle z wymiennymi szybkami. Wymiana szkieł jest prosta, szybka i możliwa do przeprowadzenia nawet w rękawicach.

Funkcjonalne gogle narciarskie powinny być wyposażone także w zapobiegającą parowaniu soczewek powłokę anti-fog. W słoneczny dzień przyda się też polaryzacja, która zwiększa kontrast widzenia i pochłania odbijające się od śniegu refleksy świetlne. Dzięki niej światło staje się łagodniejsze dla oczu. Podobną funkcję spełniają soczewki lustrzane.

gogle damskie

Nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygoda, czyli o rozmiarze gogli narciarskich

Aby gogle dobrze spełniały wszystkie opisane zadania, musisz odpowiednio dobrać ich rozmiar – model, który Cię uciska albo nieustannie zsuwa się z Twojej twarzy, nie zapewni Ci należytej ochrony, ponieważ… najprawdopodobniej w ogóle nie będziesz go używać. Dyskomfort skutecznie zniechęca do noszenia gogli, nawet tych z najwyższej półki.

Jak sprawdzić, czy gogle są dobrze dopasowane? Przede wszystkim powinny ściśle przylegać do twarzy zarówno koło nosa, jak i na czole i skroniach. Jeśli z prawej lub lewej strony ich ramka zawęża pole widzenia, są za małe. Jeżeli natomiast pomiędzy nimi a twarzą tworzą się szczeliny – za duże. Kiedy przymierzasz gogle, chwilę z nimi pospaceruj, energicznie ruszając głową i sprawdzając, czy zapewniają odpowiedni kąt widzenia. Każdy przejaw dyskomfortu – uciskanie, uwieranie, opadanie – potraktuj jako dyskwalifikujący wybrany model.

Pamiętaj, że gogle powinny być kompatybilne z kaskiem – mieścić się w wycięciu na twarz i osłaniać tę część czoła, której nie on obejmuje. Ich ramka musi do niego przylegać, a pasek – stabilnie leżeć na skorupie. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, wybierz gogle typu OTG (over the glasses) o specjalnej konstrukcji, która mieści oprawki szkieł korekcyjnych.

Przymierzając gogle, sprawdź, czy zapewniają odpowiedni kąt widzenia. Powinien on wynosić 160 stopni. Podczas przymiarki wykonaj prosty test – załóż wybrany model, a następnie rozłóż ręce na boki i nieznacznie przesuń je do przodu. Jeśli widzisz swoje dłonie, gogle gwarantują odpowiedni zakres widzenia – dzięki temu podczas jazdy na nartach zobaczysz wszystko, co dzieje się wokół Ciebie i, być może, unikniesz zderzenia z innym, nieuważnym narciarzem.

stok

Kurtka, spodnie, buty, rękawice, buff, kask… Do listy swojego narciarskiego ekwipunku koniecznie dopisz również gogle. Bez nich radość z szusowania na nartach będzie zdecydowanie mniejsza – dobra widoczność to podstawa bezpiecznej i przyjemnej jazdy.

Jeśli szukasz gogli solidnych, funkcjonalnych i zapewniających stuprocentową ochronę oczu, postaw na propozycje marek, którym zaufali narciarze na całym świecie, na przykład Uvex, Head czy Salomon.

Więcej o sporcie, zwłaszcza w modnej, designerskiej odsłonie, piszemy na blogu fitanu.com. Zajrzysz?

Źródło zdjęć: shutterstock.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here