Dlaczego warto biegać zimą?

0
2173
Dlaczego warto biegać zimą?

Bieganie zimą ma swoich zwolenników i przeciwników. Dobry trening jest sposobem na poprawę kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz relaks po stresującym dniu. Nie warto z niego rezygnować, nawet wtedy, gdy jest ciemno, zimno i wietrznie. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść bieganie w mroźne dni. Zacznij trening już dziś!

Korzyści z biegania zimą

Zimą spada nasze dobre samopoczucie, energia i chęci do działania. Większość osób marzy o wieczorze pod ciepłym kocem z ulubioną książką i aromatyczną herbatą. Próbujemy „przezimować” mroźne miesiące i z utęsknieniem wypatrujemy wiosny. Mijając na chodniku biegnącą osobę, najczęściej szczerze jej współczujemy. Zupełnie niepotrzebnie! Zimą tylko najwytrwalsi biegacze nie rezygnują z treningów – doskonale wiedzą, ile korzyści im to przyniesie. Mamy cichą nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu również Ty wstaniesz z kanapy i zrobisz sobie krótką przebieżkę.

Pozytywne nastawienie

Zamiast marudzić, że zimno, mokro, ciemno i wietrznie – zacznij działać! Podstawą są chęci, motywacja i silna wola. Już po pierwszym treningu poczujesz satysfakcję i energię do życia. Ogólna odporność Twojego organizmu wzrośnie, a zbędne kilogramy szybko znikną. Bieganie po śniegu na nierównym terenie w niesamowitym stopniu kształtuje siłę i formę. Efekty swojej ciężkiej pracy zauważysz już wiosną, która obfituje w sportowe imprezy, zawody i coroczne maratony. Pomyśl, jak trudno byłoby Ci wrócić do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie w bieganiu. Odpoczynek i czas na regenerację jest ważny, ale nie może być zbyt długi.

Korzyści z biegania zimą

Organizm będzie Ci wdzięczny

Pokonanie tego samego dystansu zimą wymaga dużo więcej wysiłku niż latem. Podczas treningu w niskich temperaturach Twój organizm musi pracować dużo wydajniej, dzięki czemu wzmacnia się układ krążenia oraz wszystkie partie mięśni. Bieganie w słoneczny dzień pozwoli Ci zaczerpnąć sporą dawkę witaminy D, która odpowiada za poprawne funkcjonowanie zarówno ciała, jak i umysłu. Latem spędzamy na słońcu dużo więcej czasu, dlatego nie musimy się martwić o jej niedobór. Zimą musimy o to zadbać – trening na świeżym powietrzu nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale także usprawni pracę organizmu.

Rozgrzewka przed nartami

Jeśli kochasz sporty zimowe, takie jak jazda na nartach czy desce, możesz potraktować bieganie po śniegu jako przygotowanie do sezonu. Wiadomo, że ruch podczas mrozu wymaga dużo większego wysiłku i aklimatyzacji w niskiej temperaturze. Nasze mięśnie potrzebują sporo czasu na rozruch, a i tak na drugi dzień po przejażdżce najczęściej czujemy, jakby przejechał po nas walec. Nie musi tak być! Codzienny trucht w czasie zimy przyzwyczai Twój organizm do trudnych warunków atmosferycznych i wzmocni jego kondycję przed sezonem narciarskim.

Sposób na stres

Bieganie zimą wymaga dużo więcej poświęcenia i uwagi niż treningi w ciepłe miesiące. Jest tak chociażby ze względu na śliską powierzchnię, na której nietrudno o wywrotkę i poważne urazy. Nawet szybszy spacer wymaga maksymalnego skupienia podczas stawiania każdego kolejnego kroku. Chwila nieuwagi może skończyć się bolesną kontuzją i długą przerwą w ćwiczeniach. Koncentracja jest więc niezbędna! Ułatwia ona także regulowanie oddechu i nadanie treningowi spokojny, relaksujący rytm, dzięki któremu wieczorne bieganie pozwoli rozładować stres i zapomnieć o problemach, a poranny trucht naładuje baterie energetyczne na resztę dnia.

Bieganie na siłowni nie musi być nudne

W przypadku naprawdę groźnych mrozów warto rozważyć rezygnację z treningu na świeżym powietrzu i wybrać się na basen lub siłownię. Bieżnie mechaniczne na salkach do ćwiczenia również dają spore możliwości. Regulacja tempa czy kąta nachylenia pozwala wykonać zarówno bardzo krótki, dynamiczny trening, jak i spokojniejszy, długodystansowy bieg, bez obaw, że Twój organizm dopadnie jakaś paskudna choroba.

Jak biegać zimą

Brak owadów i piękna sceneria

Bieganie zimą ma swoje dobre strony, których trudno szukać wiosną, latem czy jesienią. Przede wszystkim w trakcie treningu na mrozie nie uświadczysz latających i irytujących owadów, które obijają się o Ciebie i szukają okazji, by użądlić Twoje spocone ciało. Właśnie! Brak potu – kolejna zaleta. Zadaniem gruczołów potowych jest regulacja temperatury ciała. Zimą Twoja skóra nie będzie potrzebowała ochłodzenia w postaci lepkiego potu, więc poczujesz się bardziej komfortowo.

Ogromnym plusem podczas zimowego treningu, zwłaszcza po leśnych terenach, są przepiękne widoki. Pokryte białym, śnieżnym puchem drzewa i krzewy, naprawdę robią wrażenie, a cisza i spokój pozwolą Ci się maksymalnie zrelaksować i skoncentrować na treningu. Taka sceneria sprawi, że poczujesz się, jak w bajecznej kuli śnieżnej. Zimą leśne zwierzęta zapadają w długi, głęboki sen, ale Ty nie musisz – biegaj i bądź z siebie dumny, że nie poszedłeś w ich ślady!

Jak biegać zimą? Najważniejsza ciepła odzież

Podczas biegania w czasie niskich temperatur zadbaj o to, aby było Ci ciepło! Producenci odzieży sportowej co roku prezentują szeroką ofertę ubrań, obuwia i akcesoriów do biegania zimą. Zaskakują one nie tylko funkcjonalnością i zastosowaniem, ale także ładnym i nowoczesnym wyglądem. Wychodząc na trening, załóż na siebie kilka oddychających i szybkoschnących warstw. Pamiętaj jednak, że podczas ruchu odczuwana przez Ciebie temperatura będzie znacznie wyższa, dlatego nie ubieraj się zbyt ciepło, aby nie przegrzać organizmu.

Nie zapomnij o kilku zasadach treningu na świeżym powietrzu!

Chroń się przed zimnem

Najwięcej ciepła ucieka z naszego ciała przez głowę. Nie wychodź więc na trening bez czapki lub opaski na uszy. Zadbaj również o ręce i nogi, ponieważ one najszybciej ulegają odmrożeniom. Porządne rękawiczki i nieprzemakalne buty to podstawa w chłodne dni. Dostosowane do zimowych warunków obuwie, czyli takie z grubą, bieżnikowaną podeszwą, może dodatkowo uchronić Cię przed upadkiem i zwichnięciem kostki na oblodzonej powierzchni.

biegania zimą

Nie daj się chorobie

Pamiętaj, że podczas mroźnych dni nie warto się forsować. Szybki, dynamiczny trening może skończyć się zapaleniem płuc lub oskrzeli. Lepiej biegać wolniejszym tempem na dłuższe dystanse – wtedy Twój organizm stopniowo przyzwyczai się do ostrego powietrza. Oddychanie nosem może zminimalizować ryzyko infekcji układu oddechowego, ponieważ tlen, zanim trafi do płuc, zostaje ogrzany i osuszony. W przypadku wdychania powietrza przez usta dobrym sposobem będzie zasłonięcie ich chustą lub szalikiem. Praktycznym rozwiązaniem jest także kominiarka, która chroni jednocześnie głowę, uszy, nos i usta.

Przekonany? Zacznij działać!

Zimowy trening jest zdecydowanie trudniejszy niż letni, ale daje lepsze efekty i bardziej satysfakcjonuje. Ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm, stan umysłu i kondycję. Jest rewelacyjnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i skuteczną rozgrzewką przed szaleństwem na stokach narciarskich. Pamiętaj – ciężka praca zimą ułatwi Ci szybsze osiągnięcie sukcesu wiosną! Wygodną odzież funkcjonalną do biegania zimą znajdziesz na sklepiguana.pl.

Dobra rada: Jeśli lubisz biegać wczesnym rankiem lub po zmroku, zawsze zakładaj elementy odblaskowe. To podstawa Twojego bezpieczeństwa i jedyna szansa, żebyś był widoczny na drodze czy chodniku.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here