Bielizna narciarska – jak nie zmarznąć na stoku?

0
672
Bielizna narciarska

Nadeszła zima – upragniony i długo wyczekiwany czas przez wszystkich fanów nart i snowboardu. Zbieramy ekwipunek, sprawdzamy sprzęt i garderobę – nikogo nie trzeba przekonywać, że jest ona równie kluczowa, co solidne narty, deska, buty, czy kask.

Decydując się na zakup kurtki i spodni na stok, wybieramy odzież przeznaczoną do aktywności outdoroowych: wykonaną ze specjalistycznych wiatro- i wodoodpornych materiałów, o odpowiednim kroju i rozmiarze. Często jednak, zapomina się o tym, co zapewni komfort i nie pozwoli zmarznąć na stoku – termoaktywnej bieliźnie narciarskiej.

Jest ona wykonana z elastycznych, dopasowanych do ciała materiałów, wykazujących doskonałe zdolności termoregulacyjne – odprowadza pot i wilgoć na zewnątrz, nie doprowadzając do wychłodzenia organizmu i dyskomfortu spowodowanego wilgotnymi częściami garderoby. By zatem wydłużyć czas aktywności na stoku, warto doposażyć swoją zimową garderobę w odpowiednią bieliznę.

Bielizna narciarska – od czego zacząć?

Zimowa bielizna narciarska jest zazwyczaj wykonana z nieco grubszych tkanin, niż modele stworzone do aktywności w sezonie wiosenno – jesiennym. Zapewnia odpowiednią termoregulację, ale także optymalny komfort cieplny, ważny zwłaszcza w mroźne dni lub podczas wieczornych wycieczek na stok.

Wśród produktów z kategorii, absolutny must – have to:

  • getry/kalesony funkcyjne – można tu znaleźć modele damskie i męskie wykonane z mieszanek odpornych elastanów, czasem z domieszkami wełny lub wzmocnionych elementami polarowymi; świetnie sprawdzają się jako warstwa wewnętrzna stroju, nie krępują ruchów, a sprężysty, przylegający materiał zapobiega ich zsuwaniu i rolowaniu
  • koszulka termoaktywna – do aktywności zimowych warto rozważyć wybór modeli z długim rękawem, które spełnią funkcję tradycyjnego podkoszulka i ochrony ramion i przedramion przed chłodem; w zimowym asortymencie znajdziemy również koszulki, które na wysokości nerek posiadają dodatkową ocieploną warstwę ochronna (to funkcja przydatna zwłaszcza w przypadku kurtek kończących się na linii talii, bądź tych, bez wbudowanego ściągacza na pas lub podpinki)
  • ciepłe, dopasowane skarpety ze ściągaczem – podobnie jak w przypadku getrów i koszulki, warto wybierać produkty dedykowane aktywnemu wypoczynkowi – ich skład wzbogacony jest o tkaniny z funkcją odprowadzania wilgoci, zapobiegające nadmiernej potliwości stóp

Wybierając koszulki, getry oraz inne elementy garderoby, które przylegały będą do ciała, warto zwrócić uwagę na ich szwy oraz ewentualne elementy ozdobne/wystające i ograniczyć je do minimum (w przypadku bielizny narciarskiej warto postawić na płaskie, niewyczuwalne szwy lub modele, które w ogóle ich nie posiadają). W przeciwnym razie nasz zapał i radość z treningu może zostać zakłócona bolesnymi obtarciami.

Bielizna termoaktywna to zakup na lata, który posłuży Ci znacznie dłużej niż jeden sezon, pamiętajmy zatem również o jakości i weryfikacji asortymentu. Nierzadko zdarza się, że produkty dostępne w tanich sieciówkach, mimo oznaczeń funkcji termoaktywnych, wykonane są po prostu z włókien poliestrowych, pozbawionych technologii i właściwości termoaktywnych.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here