Zbiór ciekawostek o Diego Maradonie

0
581
Zbiór ciekawostek o Diego Maradonie

Pod koniec listopada 2020 roku fanów piłki nożnej obiegła jedna z bardziej zaskakujących i smutnych informacji – Diego Maradona nie żyje. Dla piłkarskiego świata była to bardzo wstrząsająca sytuacja, przed każdym meczem Ligii Mistrzów pamięć Diego Maradony była czczona minutą pamięci. Jeżeli jesteś zainteresowany życiorysem tego słynnego piłkarza oraz informacjami na jego temat, to idealnie trafiłeś – ten tekst powstał właśnie z myślą o wszystkich osobach takich jak Ty. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury! 

Diego Maradona – sylwetka jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów

Diego Maradona urodził się 30.10.1960 roku w Lanus, w Argentynie, a zmarł 25.11 2020 roku w Tigre, również w Argentynie (źródło: Kartka z kalendarza piłki nożnej) Jest uznawany za najlepszego piłkarza wszechczasów, został wybrany większością głosów najlepszym piłkarzem XX wieku. 

Kariera piłkarska Diego Maradony rozpoczęła się, gdy miał 10 lat, to właśnie wtedy zapisał się do pierwszej szkółki futbolowej. W wieku 16 lat zadebiutował w pełni profesjonalny klubie piłkarskim – Argentinos Juniors. 

Następnie od 1981 do 1982 roku grał w klubie CA Boca Juniors, dla którego w 40 spotkaniach strzelił 28 bramek. Od 1982 roku zamieszkał w Europie, a konkretniej w Hiszpanii. Od tego roku zaczął grać dla FB Barcelony, z którą wygrał między innymi Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii czy też Ligę Hiszpańską. 

Od 1984 roku rozpoczął grę w SCC Napoli we Włoszech. Z tym zespołem wygrał między innymi: Puchar Włoch, Superpuchar Włoch. a także Puchar UEFA. Łącznie dla tego klubu rozegrał 258 spotkań, strzelając w nich 115 bramek. 

Następnym klubem piłkarskim, dla którego mecze rozgrywał Maradona był hiszpański klub piłkarski Sevilla FC, z którym jednak nie udało mu się osiągnąć niczego znaczącego. Ostatni kontrakt piłkarski z profesjonalnym klubem Maradona podpisał z Boca Juniors w 1995 roku. Ostatni mecz rozegrał 25.10.1997 roku w spotkaniu: River Plate–Boca Juniors 1:2. 

Jakie osiągnięcią zdobył Maradona z kadrą narodową?

Diego Maradona osiągał jednak wielkie sukcesy nie tylko w europejskich klubach piłkarskich, ale także z narodową reprezentacją Argentyny. Grę dla kadry rozpoczął już w 1977 roku, a dwa lata później sięgnął po mistrzostwo świata juniorów. W 1986 toku Maradona wraz z drużyną Argentyny wygrał mistrzostwa świata w piłce nożnej, które został zorganizowane w Meksyku. Podczas Mundialu we Włoszech w 1990 roku, Diego Maradona wraz z reprezentacją Argentyny zajął 2 miejsce. Do tego też był on trenerem narodowej reprezentacji Argentyny, zajmując z nią 4 miejsce podczas Mundialu w 2010 roku. 

Ciekawostki z życia Maradony

Diego Maradona był bez wątpienia wielkim piłkarzem i nietuzinkowym człowiekiem. Najlepiej świadczą o tym liczne i często kontrowersyjne fakty na jego temat. Diego Maradona przez wiele lat zmagał się z dopingiem, FIFA w 1992 roku nałożyła na niego w związku z tym 15 miesięczny zakaz gry w oficjalnych meczach. 

Po jego śmierci stadion SCC Napoli został nazwany jego imieniem. Sam Diego Maradona od wielu lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, a konkretnie od kokainy. Piłkarz mocno angażował się w życie polityczne, udzielając poparcia największym partią komunistycznym w Argentynie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here