Jak wygląda kwestia podatków marynarskich?

0
241
Jak wygląda kwestia podatków marynarskich

Podatki marynarskie to kwestia, na którą w szczególności powinni zwrócić właśnie zawodowi marynarze. Od 1 stycznia 2019 roku bowiem wchodzi w życie nowelizacja między innymi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak sę jednak okazuje, zmiany te nie obejmują osób osiągających dochody tylko i wyłącznie z pracy, którą wykonują poza Polską, a co za tym idzie – również wspomnianą już grupę zawodową. Jak więc wyglądać będzie rozliczanie podatków marynarzy?

Kiedy podatki dla marynarzy podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Dochody marynarzy, wbrew wszelkim pozorom, z pracy najemnej na statku należącym do armatorów z siedzibami w innych państwach podlegały, i co ważne, wciąż podlegają opodatkowaniu w Polsce. W tym jednak przypadku stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia, nawet w przypadki, kiedy były to jedyne osiągnięte dochody w roku rozliczeniowym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w jakim kraju znajduje się siedziba danej firmy, a także na konwencję OECD oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są właśnie na niej wzorowane.

Jak wygląda podatek za pracę marynarzy?

Opierając się na poprzedniej kwestii, aby ocenić zasady opodatkowania dla marynarzy, należy dowiedzieć się, gdzie faktycznie znajduje się zarząd firmy. Jeśli jest ona na przykład w Wielkiej Brytanii, powinno się sięgnąć po umowę polsko-brytyjską o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1976 roku oraz wziąć pod uwagę regulacje polskiej ustawy o podatkach dochodowych od osób fizycznych, uwzględniając przy tym rozporządzenie Ministra Finansów, który zawiera wykaz krajów kierujących się szkodliwą konkurencją podatkową.

W ten sposób, marynarze mogą wywnioskować, czy ich przychód podlega opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tylko w państwie rezydencji czy też w obu jednocześnie. Należy więc wówczas rozliczyć się zgodnie z przepisami. W przypadku umowy polsko-brytyjskiej, zgodnie z art. 15 ust. 3, marynarze powinni rozliczać się w obu państwach, czyli tam, gdzie osiągają dochód i tam, gdzie posiadają stałe miejsce zamieszkania. Więcej można dowiedzieć się na stronie: radcaprawny-trojmiasto.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here