Swędząca skóra – co robić?

0
583
Swędząca skóra – co robić?

Silnie swędząca skóra to zdecydowanie jedna z bardziej uciążliwych i irytujących dolegliwości, która negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie człowieka. Źródeł dolegliwości może być kilka. Warto zastanowić się, co na wysypkę i intensywny świąd będzie najlepszym rozwiązaniem.

Swędząca skóra – co robić?

Dlaczego skóra swędzi?

Aby doszło do odczuwania swędzenia skóry, jej receptory czuciowe muszą ulec podrażnieniu wskutek jakiegoś bodźca (np. mechanicznego, termicznego czy chemicznego) i wysłać informację o tym wprost do mózgu. Pojawiający się w takich sytuacjach świąd sprawia, że człowiek ma silną potrzebę drapania, co czasem bywa nawet bardziej uporczywe i męczące niż ból. Przyczyn swędzącej skóry jest bardzo wiele. Może to być reakcja alergiczna na jakiś czynnik (np. produkt spożywczy lub kosmetyczny, leki), choroba dermatologiczna (np. grzybica, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), a także objaw świadczący o jakimś poważniejszym, przewlekłym schorzeniu (m.in. nowotwór, zaburzenia pracy nerek, choroby układu nerwowego). Swędząca skóra bardzo często wynika także z długotrwałego przebywania na słońcu, noszenia odzieży z drażniących lub sztucznych tkanin oraz nieprzestrzegania zasady higieny i pielęgnacji (np. brak odpowiedniego nawilżenia może wywoływać łuszczenie i nieprzyjemny świąd). Nie można zapomnieć, że również kontakt z owadami (choćby komarami, muszkami, pluskwami) skutkuje często ugryzieniem i nieprzyjemnymi, swędzącymi bąblami.

Co na wysypkę?

Świąd często wywołuje ogólne rozdrażnienie – czasem wręcz nie można skupić uwagi na czymkolwiek innym. Ponadto pojawienie się wysypki w postaci krostek, plamek czy grudek może spowodować dodatkowo podrażnienia, czasem rany, pęknięcia, a w efekcie nieestetyczne ślady w postaci blizn. Z tego powodu warto zastosować jakiś środek na swędzenie skóry. Często sprawdzić się mogą domowe metody, jak np. okłady z rumianku, płatków owsianych, cebuli, aloesu, napary z nagietka, tymianku czy mniszka lekarskiego. Naturalne sposoby nie zawsze jednak zdają egzamin, dlatego czasem warto udać się do apteki lub sklepu zielarskiego po gotowy środek na swędzenie skóry. Dostępne dziś na rynku preparaty, które zakupić można bez recepty, to zwykle łatwe w aplikacji żele, płyny w sprayu, maści, kremy, olejki czy pudry. Zazwyczaj posiadają w składzie substancje, które działają przeciwbólowo, łagodzą podrażnienia i świąd, minimalizują wysypkę. Wiele z nich posiada również właściwości znieczulające, dlatego swędząca skóra przestaje tak bardzo doskwierać, a pacjent nie odczuwa silnej potrzeby jej drapania, przez co zmiany mają szansę szybciej się zagoić. Przed zastosowaniem trzeba oczywiście zapoznać się dokładnie z umieszczonymi na ulotce informacjami od producenta. W przypadku, gdy objawy są bardziej intensywne i długotrwałe, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, ponieważ swędząca skóra może być sygnałem świadczącym o poważniejszej chorobie. Specjalista pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości i być może zaleci stosowanie silniejszych środków na świąd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here