Objawy raka prostaty

0
298
prostata.info.pl

Wiele poważnych chorób rozwija się zupełnie bezobjawowo. Dlatego też tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, które pozwalają znaleźć wszelkie nieprawidłowości na długo zanim choroba osiągnie stadium, w którym chory nie ma zbyt wielu dostępnych opcji. Tak też jest jeżeli chodzi o nowotwory prostaty.
Objawy raka prostaty mogą być bardzo trudne do zauważenia. Tymczasem jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, który może rozwijać się przez wiele lat. Są jednak nieliczne objawy raka prostaty, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ pomimo, że wydają się one zupełnie niewinne, mogą ukrywać znacznie poważniejsze schorzenie.
Wśród takich symptomów na pewno można wymienić problemy z oddawaniem moczu. Może tutaj chodzić zarówno o rozpoczęcie procesu oddawania moczu, jak i trudności z jego zakończeniem. Często pacjenci opisują nieprzyjemne uczucie, jak gdyby nie byli w stanie oddać całego zgromadzonego moczu. Jeszcze bardziej niepokojącymi objawami na pewno jest krwawienie podczas oddawania moczu oraz krew w spermie. Jeżeli chodzi o inne często zauważane objawy raka prostaty, to na pewno wymienić można także bóle kostne. Bardzo często bowiem okazuje się, że pierwsze przerzuty nowotworu prostaty dotyczą właśnie kości. Jako, że nowotwór prostaty rozwija się przez długie lata i często dotyczy mężczyzn w wieku średnim, bóle związane z kośćmi mogą być zazwyczaj mylone z pierwszymi objawami osteoporozy. Wszystko to sprawia, że objawy raka prostaty są jeszcze łatwiejsze do zignorowania i znacząca opóźnia to czas znalezienia odpowiedniej diagnozy. Tymczasem każde opóźnienie może prowadzić do skrócenia życia. Im dłużej bowiem nowotwór pozostaje nieleczony, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się przerzutów, które mogą rozprzestrzenić się po całym ciele pacjenta. Dlatego też tak ważna jest wczesna profilaktyka i szybkie działanie. Nawet najbardziej niewinne objawy mogą być oznaką czegoś znacznie groźniejszego. Dlatego zawsze warto jest zwrócić się o lekarza po pomoc. To na pewno nie zaszkodzi!

prostata.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here