Kolarski strój

0
351
Kolarski strój

Odpowiedni strój na rower to nie tylko kask i ewentualne ochraniacze. Jeżeli na rowerze jeździmy często, uprawiamy turystykę rowerową, pokonujemy długie trasy, często niezależnie od warunków na drodze, trzeba także wybrać odpowiednie ubrania na rower – koszulki, bluzy, kurtki, a także spodnie czy spodenki rowerowe. Te ostatnie odgrywają kluczową rolę zarówno w komforcie podczas jazdy, jak i bezpieczeństwie.

Jakie spodenki na rower kupić?

Profesjonalne spodenki kolarskie należy wybrać odpowiednio do potrzeb. Jeżeli jeździmy dłuższe trasy okazjonalnie, nie ma sensu wydawać dużych sum na profesjonalny ubiór. Jednak w sklepach znajdujemy całą gamę spodni w szerokim przedziale cenowym, zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych kolarzy.

Po pierwsze długość. Możemy kupić krótkie spodenki rowerowe, w kroju 3/4 lub długie do kostek. Na decyzje głównie wpływ będzie miał sezon, w jakim jeździmy. Jeżeli jeździmy w lato po równych szlakach, bez większych zarośli, możemy skłonić się do kupienia krótkich spodenek. Jednak nawet w sezonie letnim, za długimi spodniami może przemawiać fakt delikatnej ochrony przed otarciami. W razie niegroźnego upadku, materiał ochroni całe nogi przed otarciem.

Kolejny czynnik to ocieplenie spodni. Możemy spotkać spodnie z rożnym stopniem ocieplenia, a także bez żadnego. Oczywiście wybieramy spodnie odpowiednie do temperatur, w których zamierzamy jeździć. Warto pamiętać, że nawet przy słonecznej pogodzie w okolicach wiosny czy jesieni, powietrze może być chłodne. Efekt ten potęguję się wraz ze wzrostem naszej prędkości na rowerze. Warto więc zadbać szczególnie o kolana, podatne na przewiania.

Spodenki z wkładką żelową, czy bez?

Istotny element charakteryzujący spodenki rowerowe, to specjalna wkładka żelowa. Jest ona umiejscowiona z tyłu spodenek, w miejscu gdzie pośladki stykają się z siodełkiem. Nie wszystkie spodenki takie wkładki posiadają, jednak ich zastosowanie znacznie poprawia komfort jazdy – co jest szczególnie ważne w przypadku długich tras. Spodenki kolarskie z taką wkładką wpływają także na zdrowie kolarza, mianowicie poprawiają przepływ krwi. Zapobiegają odgnieceniom oraz obtarciom, mogą być także wyposażone w specjalną membranę, która usprawnia przepływ powietrza i wentylację.

Z szelkami, czy nie? Zastosowanie szelek w spodniach rowerowych poprawia ich utrzymanie się we właściwym miejscu, bez zsuwania się. Szczególnie przydatne podczas intensywnej jazdy.

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę to między innymi sposób zakończenia nogawek. Mogą być one zakończone jak zwykłe legginsy lub specjalną gumą czy paskiem pod stopę. Taki pasek, podobnie jak szelki, poprawi utrzymanie się spodenek we właściwym miejscu przez całą trasę. Kolejna rzecz to elementy odblaskowe. Bardzo istotne, gdy jeździmy po drogach publicznych, szczególnie w porach, gdy nie oświetla nas słońce. Obecnie niemal wszystkie spodenki kolarskie są wyposażone w takie elementy. Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie spodenki na rower kupić, jest więc wiele czynników, które należy rozważyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here