Kaszel – co to za objaw?

0
345

Kaszel jest fizjologicznym odruchem bezwarunkowym. Za pomocą kaszlu nasz organizm pozbywa się śluzu i innych zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Jest on bardzo potrzebny, w szczególności, gdy w naszym ciele odkłada się wydzielina spływająca do oskrzeli.

Kaszel może być objawem wielu dolegliwości. Między innymi może być spowodowany infekcją górnych dróg oddechowych, zapaleniem płuc, alergią, obecnością ciała obcego w gardle, niewydolnością serca, krztuścem czy zatorowością płucną. Jego występowanie może także oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą nowotworową, na co szczególnie uczuleni powinni być palacze.

Wyróżniamy różne rodzaje kaszlu. Najbardziej znany podział to wyróżnienie kaszlu suchego i kaszlu mokrego. Podczas gdy kaszel suchy nie jest korzystny dla naszego organizmu, bo może powodować dodatkowe dolegliwości (jak pękanie naczyń krwionośnych w zmienionej śluzówce dróg oddechowych), tak kaszel mokry oznacza, że organizm się broni, bo odkrztuszamy wydzielinę oskrzelową. Zawiera ona zanieczyszczenia, bakterie i pozbycie się jej z naszego ciała przyspiesza wyzdrowienie i zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji. Kaszel suchy wywołany jest przez podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Często występujący jest również kaszel alergiczny. Towarzyszy on także palaczom.

Jeżeli kaszel utrzymuje się długo, to znaczy ponad osiem tygodni, powinno to wzbudzić nasze zaniepokojenie. Powinniśmy się udać do lekarza, który osłucha pacjenta i oceni, jaka jest przyczyna kaszlu. Może się okazać, że potrzebne będą badania, np. morfologia, posiew czy zdjęcie rentgenowskie. Przewlekłego kaszlu nie wolno bagatelizować, bo może być objawem nawet choroby nowotworowej.

Kaszel można leczyć za pomocą chociażby leków odkrztuśnych. Można także stosować domowe sposoby na kaszel, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeżeli kaszel jest objawem poważniejszej choroby, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki i leczenia w szpitalu lub specjalistycznej przychodni. Nie warto ignorować tego objawu, lecz go obserwować.

bibise.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here