Kalifornijska marka rowerowa Marin

0
323

Niemal każdy pasjonata kolarstwa wybierając rower kieruje się w pewnym stopniu czymś w rodzaju sympatii do danej marki. Bardziej skłonni jesteśmy wybierać rowery znanych i zaufanych marek, niż przysłowiowych “noname’ów” z Chin. Na rynku istnieją obecnie steki marek specjalizujących w produkcji rowerów różnego rodzaju. Wiele z nich posiada wieloletnie tradycje.

Przykładowo włoska marka Bianchi powstała jeszcze w XIX w.,  a dokładniej w 1895 roku i do dziś jest uważana za jedną najbardziej prestiżowych marek produkujących wyścigowe rowery szosowe. W przypadku kolarstwa górskiego wiele kultowych firm, które nadal produkują rowery, ukształtowało się z małych, rowerowych manufaktur z lat 70-80, które z biegiem lat skłaniały się do bardziej masowych produkcji. Jedną z nich jest amerykańska marka “Marin” wywodząca swą nazwę od hrabstwa w stanie Kalifornia.

Początki marki Marin

Założycielem marki rowerowej Marin był Bob Buckley, który jako zapalony kolarz górski zapragnął stworzyć jeszcze lepszy rower dla siebie. Pragnienie to dało początek nowej marce, która w założeniu miała tworzyć dobrej jakości rowery w “rozsądnej cenie”. Pierwszym i niezwykle dobrze przyjętym modelem nowej marki był Marin Madrone Trail. Cieszył się on dużą popularnością i dał podwaliny ponad 30 lat rowerowej historii. Dwa lata po wypuszczeniu na rynek pierwszego modelu firma, jako jedna z pierwszych (obok Litespeed) zaczęła produkować rowery górskie z tytanową ramą na skalę masową. Był to model Marin Team Titanium, który z biegiem lat doczekał się wielu kontynuacji. 

Zobacz ofertę rowerów Marin na Skleprowerowy.pl 

Jakie obecnie rowery produkuje Marin?

Marka Marin z roku na rok stawała się coraz bardziej popularna. Rozszerzyła ofertę o inne rodzaje rowerów, w tym także szosowe i miejskie. Na chwilą obecną w ofercie można nawet znaleźć modne ostatnio rowery elektryczne – tzw. e-bike. Pomimo tego nadal najbardziej rozwiniętym segmentem marki, pozostało kolarstwo górskie. Na rowerach tej marki z powodzeniem startuje się w prestiżowych wyścigach kolarstwa górskiego.

Rowery gravelowe marki Marin

W ostatnich latach popularne stały się rowery szutrowe tej marki – tzw. gravele , a także adventure bike, czyli rowery do długich wypraw z sakwami. W przypadku tych pierwszych są to modele Marin Gestalt, Marin Cortina AX (posiada bardziej przełajową konstrukcje) czy Marin Nicasio. Na tle typowych “gravelówek” wyróżnia się także model Gestalt X, który pomimo kierownicy typu baranek przesuwa się jeszcze bardziej w stronę typowych rowerów górskich – posiada szersze koła oraz napęd typowy dla “górali”. Typowym rowerem wyprawowym (wspomniane rowery typu adventure bike) jest natomiast rower Marin Four Corners  posiadający odpowiednią geometrię stawiającą na wygodę oraz pokonywanie długich dystansów, a także posiadający możliwości montażu większych bagażów czy 6 bidonów.  

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w 2013 marka Marin zmieniła właściciela i nastąpił renesans marki. Rozszerzyła ona swoją ofertę o nowe modele. Spotkały się one z bardzo dobrym przyjęciem prasy i były wysoko oceniane zarówno przez dziennikarzy, jak i zwykłych użytkowników. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here