Jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

0
640
Jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

Zima powoli odchodzi w cień, nadchodzi wiosna. Ta pora roku to z reguły wyzwanie dla rodziców dzieci, które coraz chętniej pragną spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. W zależności od wieku dziecka, sposobów na aktywność fizyczną poza domem jest wiele.

Wielu rodziców wybiera rowery. To bardzo dobre rozwiązanie i coraz bardziej modne. Moda na zdrowy styl życia pozwala na kontynuowanie swoich pasji, niezależnie od tego czy posiadamy potomstwo czy nie. Jeżeli lubimy podróżować na rowerze albo po prostu chcielibyśmy zacząć to robić, nie ma lepszej pory roku niż właśnie wiosna.

Postanowiliśmy, że nasze dziecko jest za małe na to aby mogło jeździć z nami na swoim rowerku, więc pozostaje nam wybór innej opcji. W tym momencie stajemy przed dylematem: jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

Wybór fotelików rowerowych jest bardzo szeroki. Zarówno sklepy rowerowe stacjonarne, jak również sklepy internetowe (na przykład https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-foteliki-rowerowe-16425) posiadają w swoich zasobach różne modele. Od czego więc zacząć?

W jaki sposób chcemy przewozić dziecko i ile ono waży?

Do wyboru mamy trzy rozwiązania: z przodu, czyli na kierownicy, następnie z tyłu wykorzystując do tego bagażnik albo ramę podsiodełkową albo za pomocą specjalnie wykonanej przyczepki rowerowej.

Foteliki rowerowe montowane na kierownicy, przeznaczone są dla dzieci do 15 kg. Można je założyć zarówno na rower typu damskiego, jak i męskiego. Taki fotelik montuje się na belce, którą przykręca się do rurek pod kierownicą i siodełkiem, lub też na rurce pod kierownicą.

Foteliki tylne przeznaczone są dla dzieci o wadze do 15 lub 22 kg, dobre foteliki montowane są nie tylko na bagażniku ale również do rurki od siodełka.

Przyczepki rowerowe zazwyczaj są dostępne w wersji 3 w 1, czyli oprócz funkcji przyczepki do roweru mogą również służyć jako wózek-spacerówka lub tzw. jogger, czyli wózek przystosowany do tego, by móc uprawiać jogging.

Bezpieczne foteliki na rower

Jeżeli już wiemy w jaki sposób chcemy przewozić naszą pociechę, wtedy otwiera się przed nami kolejna baza dylematów, tj. dotycząca bezpieczeństwa. To bardzo ważny aspekt zakupu i nie warto na tym oszczędzać. Należy zwrócić uwagę na certyfikaty. W Europie obowiązuje norma EN 14344, która określa standardy bezpieczeństwa fotelików rowerowych dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Na fotelikach dla dzieci można też znaleźć bardzo popularny certyfikat TUV/GS, którego wymagania są podobnie rygorystyczne jak w przypadku normy EN 14344. Dla przyczepek rowerowych również są certyfikaty.

Kolejnymi aspektami są pasy bezpieczeństwa, najlepiej 5 punktowe, następnie budowa i wygoda dziecka w takim foteliku czy przyczepce, konieczność jazdy w kasku, czy elementy odblaskowe. To bardzo ważne rzeczy, bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci jest najważniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here