Dieta sportowa

0
1298

Osoby czynnie uprawiające sport powinny dbać o odpowiednie rozłożenie treningów w ciągu tygodnia, ale nie mogą zapominać o dobrze skomponowanej diecie. Niestety wielu sportowców, szczególnie tych, którzy rozpoczynają swoją drogę sportową lub uprawiają sporty amatorsko, zapomina o tym, jak ważne jest dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych dla niego składników odżywczych. Jednym z ważniejszych minerałów dla sportowców jest potas. Jakie jeszcze witaminy i minerały powinny znaleźć się w diecie sportowca i czym grozi ich niedobór?

Jakie witaminy są ważne w diecie sportowca?

Jako bardzo ważne dla sportowców wskazuje się witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wspierają one także układ odpornościowy oraz biorą udział w przemianie materii – przyśpieszają metabolizm węglowodanów oraz białek. W diecie sportowców nie może zabraknąć również produktów bogatych w antyoksydanty, czyli witaminy A, C i E.

Jakie minerały powinny znaleźć się w diecie sportowca?

Jeżeli chodzi o minerały, na które uwagę powinni zwracać sportowcy, to wśród najważniejszych wymienia się wapń, żelazo i potas. Wapń wspomaga rozwój mięśni oraz proces krzepliwości krwi. Żelazo natomiast jest związane z procesami wymiany energetycznej oraz wspiera procesy pozwalające na utrzymanie odpowiedniego poziomu tlenu we krwi.

W diecie sportowca bardzo ważny jest również potas. Jest to pierwiastek, który pozwala regulować ciśnienie krwi i pH komórek. Dla sportowców jest on ważny również ze względu na to, że wpływa na mineralizację kości oraz przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni. W przypadku niedoboru tego pierwiastka może pojawić się zmęczenie i znużenie, a także podwyższenie ciśnienia krwi. Często można zaobserwować również drżenie mięśni. Trzeba pamiętać, że również nadmiar tego pierwiastka jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, gdyż może powodować między innymi arytmię serca.

Witaminy i minerały najlepiej uzupełniać poprzez właściwą dietę. Więcej informacji na temat tego, w jakich produktach spożywczych znajdują się cenne minerały dla naszego organizmu, z uwzględnieniem potasu, można znaleźć na stronie internetowej http://optymalnewybory.pl/potas-w-diecie-sportowca/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here