Czym właściwie jest ICO? Czy inwestowanie w ICO jest bezpieczne?

0
1026

ICO (Initial Coin Offering), a więc nowoczesna metoda znanego już od jakiegoś czasu finansowania społecznościowego tzw. crowdfundingu stale zyskuje na znaczeniu, pomagając zebrać kapitał na powstawanie i rozwijanie różnego rodzaju innowacyjnych pomysłów dotyczących tak popularnych aktualnie kryptowalut. Jakie są jednak wady i zalety ICO oraz na co zwracać uwagę decydując się na inwestowanie w startupy?

ICO, czyli sposób na to, jak zdobyć środki na realizację innowacyjnych pomysłów

ICO, tak jak zostało to już wspomniane wcześniej, jest procesem polegającym na pozyskiwaniu kapitału na stworzenie własnej kryptowaluty. Jak to się jednak w praktyce odbywa? W zamian za gotówkę lub w większości przypadków za kryptowalutę, którą najczęściej jest Bitcoin, otrzymujemy tzw. tokeny, które postrzegane są jako akcje – papiery wartościowe, które wiążą się dla ich posiadacza z określonymi prawami (np. możliwością wpływania na dalsze losy danego projektu lub prawo do określonego rabatu na zakup nowo powstającej kryptowaluty).

Jakie są wady i zalety ICO?

Niezaprzeczalną zaletą ICO jest to, że daje możliwość zebrania środków niezbędnych do realizacji nowych, innowacyjnych pomysłów. Nowa idea ma szansę trafiać bezpośrednio do potencjalnych klientów (głównie za pomocą różnych forów internetowych o tematyce kryptowalut), a inwestorzy mają szansę na uzyskanie wszelkich potrzebnych informacji o projekcie, które powinny być w sposób jasny i klarowny przedstawione przez osoby proponujące finansowanie swojego projektu.

Niestety, jak w przypadku każdego biznesu, tak również i w przypadku ICO możemy mieć do czynienia z oszustami – zdarzają się sytuacje, kiedy obietnice nie są dotrzymywane, a projekty mimo finansowania nigdy nie zostały zrealizowane. Jak się bronić przed takimi sytuacjami? Warto zawsze sprawdzać, czy osoby przedstawiające swój pomysł na walutę dysponują również argumentacją, dlaczego jej istnienie ma sens. Należy również zwracać uwagę na sposób komunikacji pomiędzy zespołem, który chce dany projekt zrealizować, a społecznością, która ma wspomóc finansowo jego powstawanie – otwarta i szczera dyskusja, jak również udzielanie odpowiedzi na wszelkie pytania to dobry prognostyk. Wiele osób wskazuje również na to, że dobrze przygotowany pomysł charakteryzuje się z góry określoną ilością środków, które zbierane są w ramach ICO – wiadomo wówczas, że zespół dysponuje określonym planem, który pozwala im na jednoznaczną kalkulację kosztów.

Czy warto inwestować w ICO?

ICO jako stosunkowo nowy twór, który wciąż się rozwija ma na swoim koncie zarówno spektakularne sukcesy, jak i porażki. Aktualnie niezwykle trudno określić czy inwestowanie w ICO się opłaci, czy też nie – zawsze należy brać pod uwagę fakt, że większość startupów, które oferują ICO upadnie, podobnie jak w przypadku tych, których finansowanie odbywa się w sposób tradycyjny. Cały świat kryptowalut rządzi się specyficznymi prawami – część ludzi bardzo się na nim wzbogaciła, natomiast inni dostali bardzo dotkliwą lekcję pokory. Jedno jest pewne – w przypadku inwestowania w ICO trzeba mieć się na baczności, tak żeby nie zostać oszukanym.

magiaperswazji.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here