Anodowanie aluminium- zastosowanie

0
461
Anodowanie aluminium

Proces anodowania aluminium zwany jest także eloksalacją. Ze względu na swoje doskonałe właściwości, ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Na czym polega proces anodowania aluminium? Jak wygląda zastosowanie anodowania aluminium w praktyce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Proces anodowania aluminium- na czym polega?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować proces anodowania aluminium, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien proces elektrochemiczny, podczas którego powstaje warstwa tlenku glinu, która znajduje się na powierzchni metalu. W konsekwencji dana powłoka jest jeszcze bardziej wytrzymała, a dodatkowo wykazuje właściwości związane z odpornością na korozję. Cały proces przebiega w kilku etapach. Przede wszystkim wierzchnia warstwa metalu zostaje oczyszczona i odtłuszczona. W dalszej kolejności dochodzi już do właściwej fazy. Elektrolitem jest roztwór kwasu siarkowego. Do procesu eloksalacji stosuje się z reguły prąd stały, którego napięcie wynosi od 12-20V. Warto wspomnieć o tym, że warstwa która powstaje jest prawie niewidoczna, jednakże można ją rozpoznać ze względu na nieco inną, porowatą i nierówną strukturę. Więcej informacji na temat procesu anodowania aluminium znaleźć można na stronie https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.

Jak wygląda zastosowanie anodowania aluminium w praktyce?

Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, anodowanie aluminium umożliwia zyskanie szereg pozytywnych cech dla danego przedmiotu. Staje się on bardziej trwały, odporny na korozję i ścieranie, dodatkowo gwarantuje długotrwały, estetyczny wygląd. Dlatego też proces anodowania wykorzystywany jest w wielu branżach. Najczęściej z takim zjawiskiem mamy do czynienia w przemyśle elektronicznym, stoczniowym, meblarskim, spożywczym, motoryzacyjnym. Co ciekawe, tego typu elementy nie muszą być specjalnie konserwowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here