Aktywne ochronniki słuchu – co musisz o nich wiedzieć?

0
628
Aktywne ochronniki słuchu

Razem z rozwijającą się technologią, na rynek zostały wprowadzone aktywne ochronniki słuchu w postaci nauszników mających wbudowany system do komunikacji, a zatem słuchawki i mikrofon, jak chociażby te produkowane przez firmę 3 m peltor. Idea tego typu sprzętu jest taka, żeby nie tłumić wszelkich dźwięków, a tylko nadmierne hałasy, zgodnie z potrzebami w wybranym miejscu pracy. Ponadto, istnieje opcja bezpośredniego komunikowania się z innymi, za sprawą czego praca jest efektywna i bezpieczna. Aktywne ochronniki słuchu używane są nie tylko na budowie albo w halach produkcyjnych, ale też w miejscach typu strzelnica.

Na co zwrócić uwagę wybierając aktywne ochronniki słuchu?

Podejmując decyzję o wyborze aktywnych ochronników słuchu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sporą ilość kryteriów, które zadecydują o jakości wybranego sprzętu. Pracownik, nie powinien być zupełnie odizolowany od dźwięków docierających z jego otoczenia. Wystarczy, iż dotrą do niego dźwięki w zakresie 75-80 dB. Podczas pomiarów hałasu stosowane są metody SNR albo HML. Warto dowiedzieć się, jaki poziom dźwięku występuje w wybranym miejscu, co wiąże się z obowiązującymi w naszym kraju normami oraz przepisami.

Kolejną kwestią będzie możliwość dopasowania i regulowania ochronników. Wygoda jest tutaj nieodzowna, żeby móc cieszyć się pełną funkcjonalnością wybranego przez nas sprzętu. Miejsce zastosowania ochronników jest także bardzo ważne, gdyż w wybranych przestrzeniach jedynym słusznym wyborem pozostaje sprzęt, który ma zwiększoną odporność na wilgoć i pyły. Poza tym, sprzęt winien zostać dopasowany do możliwości założenia innych części ochronnych, jak chociażby okulary albo hełm. Dobrej jakości sprzęt odznaczać się będzie wykonaniem z odpowiednich surowców, co przełoży się bezpośrednio na dłuższe użytkowanie. Zdecydowanie powinniśmy unikać niesprawdzonych, a zarazem najtańszych opcji aktywnych ochronników słuchu. Nie będą one w stanie zagwarantować ani dobrej ochrony przed nadmiernym hałasem, ani też odpowiedniego poziomu wygody. W wypadku sprzętu, który posiada zintegrowany system komunikacji, trzeba będzie bardzo dokładnie zapoznać się z techniczną specyfikacją, żeby kontakt z pozostałymi osobami przebywającymi w tym samym miejscu był bezpieczny oraz bezproblemowy.

Jeżeli aktywne ochronniki słuchu nie będą wygodne, trudne w użyciu albo przeszkadzające w słyszeniu, to ilość czasu, przez który użytkownicy noszą takie urządzenia, określany czasem stosowania, może być naprawdę niski. Nawet i najlepsze spośród ochronników słuchu będą raczej rzadko użytkowane, jeżeli są niewygodne albo po prostu nie pasują do charakteru świadczonej pracy, zakładanego ubrania i innych używanych środków do osobistej ochrony. Pracownik nie tylko musi być chroniony przed niebezpieczeństwem związanym z głośnym dźwiękiem, ale także nierzadko musi być w stanie usłyszeć i skomunikować się z innymi.

Na szczęście, wybór na rynku jest naprawdę spory, a firmy zajmujące się produkcją tego typu sprzętu, zapewniają pełne wsparcie chociażby dla pracodawców, którzy zainteresowani będą zakupem wysokiej jakości ochronników słuchu dla pracowników wykonujących powierzone zadania w niesprzyjającym, a więc i zbyt głośnym środowisku.

Aktywne ochronniki słuchu – kto powinien ich używać?

Aktywne ochronniki słuchu winny być używane głównie przez pracowników, którzy narażeni są na dość wysoki zakres hałasu, nawet przez krótki okres czasu. Tego typu wyposażenie, polecane jest szczególnie w środowiskach pracy takich, jak chociażby przemysł metalowy, przemysł budowlany, przemysł chemiczny, rolnictwo, jak i podczas prac przy autostradach (prace porządkowe, koszenie trawników i prace budowlane).

Osoby, które narażone są na impulsowy, krótkotrwały i mający wysokie natężenie hałas, również powinny nosić tego typu ochronniki słuchu. Do opisywanej grupy użytkowników zaliczają się osoby użytkujące broń palną, czyli na przykład myśliwi, albo uprawiające strzelectwo sportowe.

Wybierz odpowiednie aktywne ochronniku słuchu na: https://dasagat.pl/kategoria-produktu/aktywne/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here